تبلیغات
آموزگار من - مدرسه ی برتر

پرواز را با پرواز آغاز نمی کنند.....


Admin Logo
themebox Logoآپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر
تاریخ:یکشنبه 30 تیر 1392-07:47 ق.ظ

نویسنده :سوران داروند

مدرسه ی برتر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ویژگی های مدرسه برتر

مدرسه مطلوب آرمانی است كه  تمام عوامل اجرایی و آموزشی هر مدرسه جهت دست یافتن به آن برنامه ریزی و فعالیت می كنند.اما مدرسه مطلوب یا موفق چه مدرسه ای است ؟ ویژگیها ومشخصات آن چیست ؟ چگونه می توان مدرسه ای را به مدرسه مطلوب تبدیل كرد؟ 

از دیدگاه افراد گوناگون هم چون صاحب نظران تعلیم و تربیت ،مدیران مدارس ، معلمان ،دانش آموزان ویژگیهای مدارس مطلوب متفاوت است ،تغییرات سریع و پرشتابی كه در حوزه های مختلف نظام آموزشی روی می دهد نیز باعث می گردد مشخصات مدرسه مطلوب در طول زمان كامل تر گردد.

طبق دیدگاه سنتی كه متاسفانه در حال حاضر نیز نظام آموزشی راتحت تاثیر خود قرار می دهد مدرسه ی مطلوب ، مدرسه ای است كه دارای بالاترین درجه ی پیشرفت تحصیلی یا بالاترین آمار قبولی در دانشگاه ها، مراكز عالی یا سایر موسسات باشد ،البته دیدگاه نوین وجدید به مدرسه ی مطلوب در صدد نفی یا بی اثر خواندن موارد فوق نمی باشد،لیكن تنها این ویژگی ها نمی تواند مدرسه ای را به مدرسه ی مطلوب و موفق تبدیل كند.

مدرسه ی مطلوب باید ویژگی ها و مشخصه های دیگری هم داشته باشد.مثلا دانش آموزان با علاقمندی وارد آن شوند و برای خروج از آن دقیقه شماری نكنند، مدرسه ای كه روابط میان كادر مدرسه با اولیا یك رابطه كار آمد است ،كاركنان مدرسه از جمله مدیر و معلمان ، نیروهای حرفه ای و توانمندی باشند....

مورادفوق وبسیاری از مواردی كه  به آن اشاره نشده از ویژگی ها و مشخصاتی است كه در مورد مدرسه مطلوب عنوان می شود ،برای به وجود آمدن مدرسه مطلوب باید به تمام جوانب و ابعاد تاثیرگذار بر مدرسه توجه كرد.به طور كلی می توان مشخصات یك مدرسه مطلوب و موفق را در تقسیم بندی زیر جستجو كرد:

الف} ساختار فیزیكی

ب}مدیریت مدرسه

ج} نیروهای انسانی (كاركنان) مدرسه

د}برنامه ها وفعالیت های مدرسه

هـ}برقراری ارتباطات موثر و كارآمد با سایر مدارس ،موسسات و ...

الف} ساختار فیزیكی مدرسه

مسئله و بعدی است كه هر ناظری را در وهله اول تحت تاثیر خودقرارمی دهد.البته منظور از این ویژگی تازه ساخت بودن مدرسه نیست بلكه رعایت موارد و استانداردهای موجود درباره كلاسها ،راه روها،پلكان ها ،تخته سیاه ها و ... است.

داشتن امكانات لازم مانند تلفن،آب ،برق ،وسایل  گرم كننده و سرد كننده ، سرویس های بهداشتی  ،فضای ورزشی ،سكوهای استراحت و اجرای برنامه های مدرسه و... تمیزی فضای مدرسه ، داشتن امكانات لازم برای مطالعه ،آزمایشگاه ،فضای سبز و ... می تواند از شاخص ها و معیاره هایی باشد كه بتوان با آن ها به ارزیابی یك مدرسه از لحاظ مطلوبیت  در زمینه ی ساختار فیزیكی پرداخت.

ب} مدیریت مدرسه

به دلیل اهمیتش در هدایت ورهبری مدرسه ،به صورت مجزا از سایر منابع مدرسه مورد مطالعه قرار می گیرد.جهت ایجاد مدرسه ی مطلوب به مدیری توانمند، خلاق و علاقمند نیاز داریم.مدیری كه توانایی استفاده از دانسته های خود جهت برنامه ریزی،هماهنگی و نظارت و كنترل بر امور را داشته باشد و به عبارت

دیگر هم آشنا به اصول و قوانین مدیریت باشد وهم از روابط انسانی بالایی برخوردار باشد.

البته عده ای معتقدند ،مدیری كه تجربه تدریس را داشته باشدجهت هدایت مدرسه به سوی موفقیت كارآمدتراست .بنابراین مدیر مدرسه می تواند مشخصه مهمی جهت دستیابی به مدرسه مطلوب باشد.

ج}نیروهای انسانی (كاركنان) مدرسه

متشكل از معلم ،معاون ،دفتردار ،مربی پرورشی ،مربی بهداشت ،متصدی آزمایشگاه ،مربی ورزش ،مستخدم وسرایدار همگی در تحقق آرمان داشتن مدرسه مطلوب نقش موثر و بسزایی را دارند.

درایجاد مدرسه موفق باید تمامی كاركنان كارآمد باشند:یعنی وظایف و كارهای خود را خوب و درست انجام دهند.

هریك از كاركنان مدرسه جهت ایفای موثر نقش خود در مدرسه مطلوب باید آموزش ببینند و دانش و مهارت لازم را در زمینه ی شغلی خود داشته باشندومنطبق با شرح وظایف خودفعالیت نمایند.در مدرسه مطلوب انتظار است تا با افرادحرفه ای روبرو شد.نقش نیروی انسانی بر روی دانش آموزان و روند اجرای فعالیت های آموزشی و پرورشی انكارناپذیر استو به همیتن لحاظ این بعد از ابعاد مدرسه مطلوب دارای اهمیت فراوان است.

د} برنامه مدرسه وفعالیت های مدرسه

در واقع نقشه ای است كه هدایت و فعالیت های مدرسه را برعهده دارد.برنامه در یك مدرسه مطلوب باید بادر نظر گرفتن نیازها و خواسته های دانش آموزان ،اولیا و جامعه طراحی شود.البته این بدان معنا نیست كه اهداف آموزش وپرورش در مقاطع گوناگون تحصیلی نادیده گرفته شود، بلكه منطبق كردن اهداف آموزش وپرورش با تغییرات منیازهای جانعه به كارآمدی آنها می افزاید.

فعالیتهای آموزشی و پرورشی نیز باید باتوجه به ویژگی ها و شرایط جسمانی و روانی دانش آموزان هر دوره ی تحصیلی طراحی گردد.

هـ}برقراری ارتباط موثر و كار آمد

مدرسه به مثابه جزیره ای نیست كه به واسطه قرار گرفتن در میان اقیانوس امكان برقرای ارتباط باسایر موسسات ،نهادها ،افراد و ... را نداشته باشد.

مدرسه ای كه خود راتافته ی جدا بافته از جامعه تلقی كندباداشتن بهترین برنامه هانیز محكوم به فناست.مدرسه مطلوب در سایه بهره گیری از تجارب مدارس دیگر،استفاده از امكانات فرهنگی ،مالی و... سایر نهادها ،ارتباط صحیح و كارآمد باخانواده

 دانش آموزان به وجود خواهدآمد.البته دستیابی به تمام ویژگی های یاد شده نمی تواندكاری سهل و آسان باشد چراكه علاوه بر موانع مالی وجود سیستم متمركز آموزشی نیز از موانع عمده جهت تحقق مدرسه مطلوب می باشد.لیكن با شرایط و امكانات موجود نیز می توان فاصله مدارس را تا مدرسه مطلوب كم نمود.

اقداماتی چون :

ü      تعمیرات لازم و به موقع و تجهیز مدرسه به امكانات ضروری

ü      انتخاب مدیران توانمند و متعهد

ü      گذراندن دوره های لازم وكسب مهارت های اساسی توسط مدیران

ü      تهیه شرح وظایف هریك از كاركنان مدرسه

ü      برپایی جلسات و شوراها ی موثر و كارآمد ومقید بودن به انجام بودن به انجام مصوبات آن

ü      تنظیم برنامه های كوتاه مدت و طراحی برنامه های عملیاتی برای هرسال تحصیلی

ü      مشاركت كاركنان ،اولیاء و دانش آموزان در تهیه برنامه ها و فعالیت ها

ü      استفاده از مشاركت و تخصص اولیای دانش- آموزان در اجرای فعالیت های طراحی شده

ü      ارایه به موقع و مناسب گزارش فعالیت های آموزشی ،پرورشی مدرسه به كاركنان ،اولیای مدرسه و دانش آموزان

ü      ...لازم به ذكر است راهكارهای پیشنهاد شده از جمله اقداماتی است كه در بسیاری از مدارس به اجرا گذاره می شود.اما گاهی اوقات مسایل و مشكلاتی باعث می شود تا اقدامات یادشده تنها به صورت یك تكلیف اداری اجرا گردد ودرصورت عدم قیداداری اجرای آن به فراموشی سپرده می شود.نظرات() 
نوع مطلب : مقالات 
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 10:55 ق.ظ
Hello, I enjoy reading through your post.
I wanted to write a little comment to support you.
BHW
یکشنبه 20 فروردین 1396 09:40 ب.ظ
Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it
can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube
sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
ستاره
یکشنبه 11 خرداد 1393 11:30 ق.ظ
ممونم عالی بود
ستاره
یکشنبه 11 خرداد 1393 11:29 ق.ظ
عالی بود
باران
شنبه 30 آذر 1392 11:10 ب.ظ
ببخشیدشوخی کردم...ههههههههههه.....ضایع شدم.....وای....خدافظ...
باران
شنبه 30 آذر 1392 11:09 ب.ظ
مثلا که جی بایدثبت نام کنیم؟مگه می خوایم سفر بی بازگشت بریم؟حالاانگار می خوان چی بهمون نشون بدن که بایدعضوشیم....درضمن می خوام راستشوبگم آدرس ایمیلم دروغه
•*♥*•قلــب خورشید•*♥*•
یکشنبه 30 تیر 1392 08:57 ق.ظ
سلام

شب بود ، شمع بود ، من بودم و غم … شب رفت ، شمع سوخت ، من موندم و غم …

..............

وبلاگ قشنگ و زیبایی دارید خانم داروند عزیز

اگه تمایل داشتید با هم تبادل لینک داشته باشیم

•*♥*•قلــب خورشید•*♥*•


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر